چیدمان مبل

چیدمان مبل در خانه (برسی کامل)

⏱️ خواندن این مطلب ۱۹ دقیقه زمان میبرد

اهمیت دادن به موضوع چیدمان مبل در همه خانه ها:

مبلمان از وسایلی هستند که در همه خانه ها پیدا میشوند. مدل و نوع و جنس آن، تفاوت زیادی ندارد اما چیزی که در این میان اهمیت دارد مسئله نوع چیدمان مبلها با توجه به فضایی است که در اختیار ماست. چیدمان مبل باید به گونه ای باشد که علاوه بر اینکه ظاهر و زیبایی خود را به طور کامل نشان داده و زیبایی محیط را هم چند برابر میکند، باید کارایی خود را هم حفظ کرده و طوری چیده شود که فضاهای کوچک را کوچکتر نکند و فضاهای بزرگ را خالی نشان ندهد.

به عبارتی می توان چیدن مبل در خانه را نوعی هنر نامید که البته با کمی آزمون و خطا می توان به این هنر دست پیدا کرد.
امروز می خواهیم با شما به انواع چیدمان مبل در منزل پرداخته و با توجه به نوع مدل مبل و متراژ خانه، بهترین چیدمان مبل را به شما معرفی کنیم.

 

طرح چیدمان مبل راحتی چگونه بهتر است باشد؟

مبل ها از نظر طراحی و مدل، انواع و اقسام مختلفی دارند و هر کدام از آنها با توجه به خصوصیات و ابعادی که دارند، می توانند مناسب برای متراژی خاص و مکانی خاص، باشند. یکی از بیشترین مدل هایی از مبلها که مورد استفاده همگانی قرار دارد، مبل های راحتی اند. چیدمان مبل راحتی؛ می تواند کار آسانی باشد به شرط آنکه بعضی نکات را حتما مورد توجه خود قرار دهید.

مدل چیدمان مبل راحتی، بستگی به مساحت و شکل اتاق شما هم دارد. مثلا اگر اتاق شما حالت مستطیلی دارد شاید چیدمان به شکل طولی بهترین گزینه باشد البته باید در نظر داشته باشید که منظور ما مدل بغل به بغل هم و اتوبوسی نیست. منظور این است که شما میتوانید کاناپه ها که عریض تر هستند را در حالت طولی قرار داده و مبل های تک نفره را در عرض ها و یا در روبروی کاناپه ها.
یکی از بهترین و استانداردترین حالت، چیدمان مبل در پذیرایی مربع، است. در اتاق های نشیمن و پذیرایی که حالت مربع دارند می توانید از چیدمان های مربعی، گرد و نیمه گرد به شکل بسته یا باز، استفاده کنید. در حقیقت به دلیل تساوی طول و عرض اتاق دست شما برای انواع چیدمان مبل باز خواهد بود.

در مورد مبل های راحتی به دلیل اینکه از نظر شکل و ظاهر حالت جمع و جوری دارند، می توانید حتی آنها را در فضاهای نسبتا کوچکتر هم قرار دهید. البته مجبور خواهید شد که فواصل بین مبل ها را کمتر کنید که شاید در رفت و آمدتان کمی مشکل بوجود آید اماره چاره ای نیست. اما اگر قرار است ست مبلمان راحتی خود را در فضایی بزرگ بچینید و محدودیتی از این لحاظ ندارید، می توانید آنها را به اشکال مختلف و با فاصله‌های بیشتر بچینید و در بین فاصله ها هم از میزهای عسلی استفاده کنید.

برای هر نوع چیدمان مبل، شما حتما باید نقطه کانونی را در اتاق در نظر بگیرید. نقطه کانونی به عنوان نقطه‌ای است که براساس موقعیت قرارگیری آن و دوری و نزدیکی به آن باید مبل ها چیده شوند. با نظر گرفتن نقطه کانونی شما راحت تر می توانید مبلها را بچینید و کمتر دچار سردرگمی شوید.
برای چیدمان مبل در پذیرایی مربع کوچک، اولین گزینه می تواند قرار گرفتن مبل های راحتی درست در مقابل نقطه کانونی شما باشد.

 

نقطه کانونی می تواند تلویزیون، شومینه، آکواریوم، قفسه های کتاب و یا بوفه، باشد. پس شما می توانید در اولین قدم، مبل ها را روبروی مثلا تلویزیون بچینید. دو کاناپه روبروی هم، مبل های تک به حالت زاویه دار کنار کاناپه ها. یا دو کاناپه روبروی هم و مبل های تک نفره هم در کنار هر یک از آنها و درست روبروی یکدیگر، دو کاناپه به عنوان دو ضلع از یک مربع و دو مبل تک نفره هم به عنوان دو ضلع دیگر آن مربع و…. همه این سه مورد در حالتی است که تلویزیون نقطه کانونی بوده و چیدمان مبل راحتی ما، در اطراف آن اتفاق بیافتد.

چیدمان مبل در پذیرایی مربع

آنچه باید در رابطه با چیدمان مبل ال بدانید:

مبلمان ال یکی از راحت ترین طرح هایی است که می توانید برای اتاق های نشیمن و تلویزیون خود انتخاب کنید. البته طراحی های مختلفی از این نوع مبلمان، به شما این اجازه را می دهد که هم برای فضاهای محدود و هم برای اتاق های وسیع از این مبل شیک، استفاده کنید.

کاربرد مبل ال، در فضاهای خیلی کوچک می تواند کاربردی باشد. چون مجموع هفت نفره، بدون هیچ پرتی در کنار هم می توانند قرار بگیرند و این یعنی صرفه جویی در فضا. صمیمیت در نشست ها و دورهمی های خانوادگی هم به این ترتیب بیشتر خواهد بود. در ضمن اینکه چون مبل ال به شکل پیوسته طراحی شده، با کمک یک میز وسط هم می توانید نیاز افراد را در مورد دسترسی به میز برطرف کنید و احتیاجی به میزهای عسلی بزرگ و کوچک نخواهید داشت.

اگر برعکس، شما فضای نشیمن بزرگی هم دارید، با خیال راحت می توانید از این ال های دوست داشتنی استفاده کرده و البته در اینصورت جلوه بیشتری هم خواهند داشت. نکته ای که باید در مورد چیدمان مبل ال در فضای وسیع در نظر بگیرید این است که مبل را در مرکز اتاق قرار دهید و به دیوار و گوشه های اتاق نچسبانید! می توانید از وسایل دیگر مثل میزهای کوچک و یا صندلی های تک و وسایل دیگر دکوراتیو در کنار آنها هم استفاده کنید و درخشش این مبل را در مرکز اتاقتان دو برابر کنید.

چیدمان مبلمان منزل

چیدمان مبل در پذیرایی مربع شکل اتفاق بیفتد یا در اتاق مستطیلی فرقی ندارد. مبل ال به راحتی می تواند خود را با شکل اتاق مطابقت دهد. کافیست یکی از آنها را در عرض یا طول بچینید مابقی هم خودبخود جای خود را پیدا میکنند. البته بهتر این است که در اتاق های مربع شکل؛ چه بزرگ و چه کوچک، از مبل های ال که دارای دو طرف قرینه و هم اندازه هستند، استفاده کنید. برای اتاق های مستطیلی می توانید از مبل های دارای دو بال نامتقارن استفاده کنید.

 

اگر هم مبل خود را از قبل خریداری کرده اید و به عنوان مثال اتاق شما مربعی است و مبل شما دو بال نامتقارن دارد، می توانید در قسمتی که مبل شما بال کوتاهتر دارد، از وسایل دیگری در ادامه همان امتداد استفاده کنید مثلا آباژور،گلدان دکوراتیو، میز عسلی و… به این ترتیب دو طرف مبل شما قرینه و هم اندازه خواهد شد.

نکته بعدی که دانستنش می تواند مفید باشد، این است که مبل ال و راحتی را می توانید به شکل ترکیب با دیگر مدل های مبل که حالت رسمی بیشتری دارند هم ؛ بچینید و به این ترتیب منظره جدیدی را به اتاق خود ببخشید. یکی از مناطقی که می توانید در آن مبل ال را به راحتی قرار دهید، چیدمان مبل جلو اپن، خواهد بود.

چیدمان مبل و تلویزیون

مبل استیل و سلطنتی را چطور بچینیم؟

مبل‌های استیل یا همان سلطنتی از آن دست مبلمانی هستند که به شکل رسمی برای استفاده در هنگام پذیرایی از مهمانهای رسمی بیشتر کاربرد دارند. این نوع مبل ها می توانند در ابعاد و تعداد متفاوتی در بازار وجود داشته باشند. می توانند به شکل ۷ نفره، ۹ نفره یا در برخی موارد بیشتر هم باشند.

نکته اصلی و اولیه که در هنگام خرید این نوع از مبل ها حتما باید لحاظ کنید این است که با توجه به طراحی مبلمان استیل و کلاسیک و کاربرد بیشتر چوب و تزئینات بر روی آنها و همچنین بزرگ بودن اندازه اغلب این نوع مبلمان، بهتر است فضای در دسترس خود را حتما قبل از خرید در نظر داشته باشید. معمولا در فضاهایی با ابعاد خیلی کوچک و محدود، چیدمان مبل سلطنتی کار سختی خواهد بود در عین اینکه جلوه و ظاهر خوبی هم از خود نشان نخواهد داد و به اصطلاح مثل یک وصله ناجور برای اتاق شما خواهد بود!

حتما برای چیدمان مبل خود مقداری فضا در بین مبل ها قرار دهید. اگر سالن شما به قدر کافی بزرگ باشد، نباید این فاصله ها را خیلی زیاد کنید زیرا زیبایی این نوع از مبلمانها به کنار هم بودن و به عبارتی یکدستی آنهاست.
اگر فضای خانه شما کوچک است مجبور نیستید همه ست را به شکل کامل در پذیرایی خود بچینید می توانید صندلی های میزبان را در قسمت های دیگر خانه مورد استفاده قرار دهید و به عبارتی سرویس خود را از ۹ نفره تبدیل به ۷ نفره کنید. همینطور اگر ست شما ۷ نفره است، کاناپه های ۲ و ۳ نفره را در پذیرایی با مرکزیت تلویزیون و یا هر چیزی دیگری قرار داده و یکی از مبل های تک نفره را در قسمت های دیگر خانه بگذارید.

برای چیدمان مبل سلطنتی در سالن های بزرگ، می توانید آنها را به شکل مربعی، مستطیلی، گرد و نیمه گرد بچینید. دست شما باز است و با چند بار امتحان کردن می توانید موقعیت خوب را برای هر کدام از مبل‌ها پیدا کنید.
چیدمان مبل در پذیرایی مربع بزرگ، کار آسانی است. می توانید کاناپه بزرگتر را در قسمت بالای سالن و یا هر جایی که فکر میکنید مهمترین بخش سالن شماست، قرار داده، سپس کاناپه ۲ نفره را در مجاورت آن با زاویه تقریبا قائم به هم، دو مبل تک نفره را روبروی یکی از کاناپه ها، و دو صندلی میزبان را هم روبروی کاناپه ۳ نفره قرار دهید. سعی کنید صندلی های میزبان در انتهای سالن و رو به پایین قرار داده شوند.

شما همچنین می توانید بین کاناپه های ۲ و ۳ نفره با فاصله و البته زاویه ای نیمه ، شکلی تقریبا گرد را بوجود آورده و بقیه مبل ها و صندلی های میزبان را نیز به شکل گرد دور تا دور هم بچینید. البته حتما فاصله بین مبل ها را مراعات کنید تا نه خیلی کم باشند و نه خیلی زیاد. می توانید مابین آنها از میزهای عسلی و در وسط سالن هم از میز اصلی استفاده کنید.

 

اگر هم فضای شما مربع کوچک است، می توانید مدل مربعی که در ابتدا هم گفتیم به شکلی خیلی فشرده تر اجرا کنید و البته در صورت عدم وجود جای کافی، صندلی های میزبان را در قسمت دیگری از خانه استفاده کنید. یکی از موارد دیگری که می تواند برای چیدمان مبل سلطنتی به شما کمک کند، انتخاب مبل هایی است که پارچه های روکش آنها طرح و نقش های شلوغ و درشت نداشته باشند. زیرا در محیط های کوچک این امر می تواند هم فضا را کوچکتر نشان دهد و هم زیبایی مبل شما را کمتر کند.

هر چه در محیط های کوچکتر و محدودتر از طرح های ساده و ملایم و رنگ های روشن و مایل به سفید استفاده شود، فضا بزرگتر به نظر خواهد آمد. چیدمان مبل در پذیرایی مستطیل شکل، هم شبیه به مدل مربع شکل می باشد اما با طول بیشتر.

طرح چیدمان مبل

مبل چستر را چگونه بچینیم بهتر است؟

اگر قرار است مبلمان چستر بخرید بهتر است در ابتدا بدانید که این مبل را در چه فضایی و چه نوع دکوراسیونی می خواهید به کار ببرید. مهمترین مشخصه سرویس های چستر، لمسه کاری هایی است که بر قسمت پشتی آنها، کار شده است. در مدل های دیگری از چستر، بر روی قسمت نشیمن گاه هم این لمسه کاری ها ممکن است به شکلی دیگر دیده شود. البته این مبل ها نه فقط از پارچه کتان و مخمل، که ممکن است با چرم هم طراحی و روکش شوند.

این مبل به خودی خود دارای زیبایی منحصر به فردی است. چیزی که در این میان، زیبایی آن را دو چندان خواهد کرد، چیدمان مبل چستر است.

این مبل می تواند در انواع مختلف مدل چند نفره طراحی شود. مثلا به شکل دو کاناپه ۳ نفره و یک مبل تک نفره. یا یک کاناپه ۳ و یک کاناپه ۲ نفره و همچنین دو مبل تک نفره.

در هر حال بهترین و اولین مدلی که برای چیدمان مبلمان چستر، به نظر می رسد، استفاده از یک کاناپه ۳ نفره در وسط و مرکز اتاق می باشد و بقیه اجزا در اطراف چیده شوند.

مدل چیدمان مبل

برای چیدمان مبلمان هفت نفره چه پیشنهادی دارید؟

چیدمان مبلمان منزل، بستگی به نگاه و سلیقه شما دارد. معمولا اکثر مبلمان ها در تعداد ۷ نفره تولید می‌شوند. فقط انواع استیل و کلاسیک هستند که می توانند در تعداد بالاتر نیز تولید شوند. بهترین نوع چیدمان مبل های ۷ نفره، قرار دادن دو کاناپه روبروی هم و دو مبل تک هم روبروی یکدیگر در اضلاع مجاور است.

اما درصورتیکه مثلا به جای کاناپه ۲ نفره، از دو مبل تک استفاده شده و تعداد مبل های تک نفره شما ۴ عدد است، دست شما برای چیدمان بازتر هم خواهد بود. در ضمن اینکه می توانید در صورت کمبود جا، خیلی راحت سرویس خود را به نیم ست تبدیل کنید و در قسمت های دیگر خانه آنها را به کار ببرید.

چیدمان مبل در منزل

قوانینی که هنگام چیدن مبل ها بهتر است در نظر داشته باشید:

بسیاری از این نکات را در قسمت های قبلی و در حین دادن توضیحات، عنوان کردیم اما لازم است آنها را به صورت دسته بندی شده یک بار دیگر مرور کنیم:
موردی که تاکنون به آن چندین بار اشاره شده است در نظر گرفتن نقطه کانونی اتاق است که می توان با توجه به مرکزیت آن، چیدمان مبل را حول آن اجرا کرد. چیدمان مبل و تلویزیون، یکی از مواردی است که اغلب برای آپارتمان های با متراژ کوچک و متوسط در نظر گرفته میشود. به این معنا که تلویزیون نقطه اصلی و مبل ها حول آن چیده خواهند شد.

حتما فضای کافی و مناسب را بین مبل ها و میز و عسلی ها، حفظ کنید. طوریکه نه در رفت و آمد دچار مشکل نشوید و نه آنقدر همه از هم دور باشند که افراد مجبور شوند با صدای بلند صحبت کنند.

 1. درفضاهای بزرگ، مبلمان را در مرکز اتاق و وسط بچینید. مبل ها قرینه و روبرو باشند و از دیوارها فاصله گرفته باشند.
 2. در فضاهای کوچک می توانید برای بزرگتر نشان دادن، از آینه استفاده کنید.
 3. تا می توانید مبلمانی مناسب فضایی که در اختیار دارید، انتخاب کنید. در محیط های کوچک و محدود، مبل‌های راحتی و ساده، بهترین انتخاب برای شما می توانند باشند.
 4. توازن را در چیدمان خود حفظ کنید و سعی کنید حس آرامش را به بیننده منتقل کنید.
 5. از شلوغ کاریهای زیاد بین مبلمان و یا اطراف آنها خودداری کنید. در غیر اینصورت زیبایی مبل شما، بین بقیه اجزا، گم خواهد شد.
 6. اگر فضای کوچکی دارید از رنگ های روشن و خنثی برای مبلمان خود استفاده کنید تا محیط بزرگتر به نظر برسد.
 7. تعادل را در چیدمان مبل ها و وسایل اتاق پذیرایی خود در نظر داشته باشید. مثلا همه وسایل بزرگ را یک جا قرار ندهید. سعی کنید اجزایی که از نظر بافت، شکل و رنگ، با هم هماهنگی ایجاد میکنند را در کنار یکدیگر قرار دهید. ( نه صرفا هم اندازه و مشابه هم)
 8. بهتر است فرش شما در وسط اتاق پهن باشد و مبل ها دورتادور آن قرار بگیرند.
 9. از نور کافی برای بهتر دیده شدن چیدمان‌تان استفاده کنید. لامپ های بالای سر، آباژور، نورهای مخفی سقف و..
 10. سعی کنید در کنار چیدمان مبلهایتان از المان های هنری استفاده کنید البته نوع آنها بستگی به سلیقه و البته جنس دکوراسیون خواهد داشت. سنتی یا مدرن!

چیدمان مبل جلو اپن

با انواع ترکیب مبل آشنا شوید:

شما می توانید با توجه به متراژ منزل خود، سبک خاصی از چیدمان مبل را با رنگ های متنوع و ترکیب در نظر بگیرید.

 • ترکیب نئو کلاسیک ( تلفیقی): در فضاهایی با مساحت متوسط بین ۷۰ تا ۹۰ متری ، میتوانید از این سبک که نوعی سبک تلفیقی از سنت و مدرنیته است، استفاده کنید و با رنگ های شاد و متنوع، خانه خود را انرژی ببخشید. ترکیبی از زیبایی ها و طراحی های قدیمی و البته سادگی و روانی سبک های مدرن. ( این سبک را برای متراژهای بالاتر نیز می توانید به کار ببرید تا ۱۲۰ متر) می توانید در عین اینکه از متریال طبیعی مانند چوب استفاده می کنید، از متریال صنعتی مانند فلز هم در ترکیب خود بهره ببرید.
 • ترکیب مینیمال: سادگی و به دور از تشریفات بودن از ویژگی های این ترکیب است. می توان از این ترکیب در فضاهای بالای ۱۰۰ متر استفاده کرد. استفاده از رنگ های گرم برای مبل ها و هماهنگی آنها با رنگ آمیزی دیوارها که معمولا می تواند مشابه هم باشد، از دیگر ویژگیهای این ترکیب است.
 • ترکیب مدرن: بهتر است برای داشتن این ترکیب از مبل های مدرنی مانند مبل ال استفاده کنید. استفاده از خطوط منحنی و راست به شکل ترکیبی و همزمان با هم از ویژگی های این طراحی می باشد. این ترکیب برای متراژهای بالا و یا متراژهای پایین مثلا ۶۰ متری هم جواب خواهد داد.

نکته مهم که در ترکیبی که میخواهید مورد استفاده قرار دهید، رنگ پارچه مبل ها و رنگ دیوارهاست که حرف اول را می زنند.

به این مقاله چند ستاره می‌دین؟
[ ۰ رای - مجموع امتیاز: ۰ ]
نوشتهٔ پیشین
تعمیرات مبل شهران
نوشتهٔ بعدی
چیدمان مبل راحتی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست