⏱️ خواندن این مطلب ۱۲ دقیقه زمان میبرد

بهتر است حتما به چیدمان مبل راحتی دقت کنید:

مسئله مهمی که برای اکثر خانم های خانه پیش میاید، نوع چیدمان مبل راحتی می باشد. یعنی بعد از اهمیت نوع مبلمانی که قرار است بخرید، چیدمان آن مبلمان در درجه بعدی اهمیت قرار دارد.
همه میدانیم که انواع مبلمان مثل راحتی، استیل، ال، سلطنتی، و کلاسیک وجود دارند و هر کدام از این مدل ها هم در تعداد نفرات متفاوتی به تولید می رسند. تعداد استاندارد و نرمال سرویس مبلمان ها، ۷ نفره می‌باشد اما مبلمان ۸ و۹ هم موجود می باشند یا می توان به شکل سفارشی هم تعداد بیشتر مثلا ۱۰ و ۱۱ نفره هم خریداری کنیم. امروز قرار است ببینیم که بهترین نوع چیدمان مبل راحتی در فضاهای مختلف، کدام ها هستند و همچنین اشاره ای به چیدمان دیگر انواع مبلمان مانند مبلمان سلطنتی هم داشته باشیم.

 

چیدمان مبل راحتی جلوی تلویزیون

مدل چیدمان مبل راحتی و بهترین آن:

مبل های راحتی به دلیل اینکه از نظر ابعاد جمع و جور هستند و کمتر در آنها از چوب و تاج و کنده کاری استفاده می شود و وزن کمتری نسبت به بقیه سرویس ها دارند، معمولا چیدمان مبل راحتی آسانتر و متنوع تر از مبلمان دیگر می تواند صورت بگیرد.
نکته مهمی که حتما قبل از خرید هر نوع مبل باید در نظر داشته باشید، فضایی است که در اختیار دارید. برای منازل و آپارتمانهایی که خیلی بزرگ نیستند، خرید یک دست مبل راحتی زیبا و مدرن می تواند بهترین گزینه باشد.

اگر این نکته کلیدی را در نظر داشته باشید به طور حتم برای چیدمان مبلمان خود کمتر دچار مشکل می شوید و البته می توانید هر بار هم تنوع به چیدمان خود بدهید.

چیدمان مبل راحتی، بستگی به طراحی مبلمان و تعداد آنها دارد. مدل چیدمان مبل راحتی بستگی به نوع استفاده ای که از آنها می کنید هم دارد. اینکه بخواهید محلی برای تجمع جلو تلویزیون باشد یا دور از تلویزیون و فقط برای پذیرایی از مهمانها و دور هم جمع شدن.

گفتیم که مدل چیدمان مبل راحتی در منزل، بستگی به طراحی مبل هم دارد. مثلا اگر مبلمان شما از نوع ال می باشند، یکی از بهترین گزینه ها را برای چیدمان مبل راحتی در اختیار دارید. زیرا مبل ال هم در فضاهای کوچک و هم سالن های بزرگتر به خوبی می تواند چیده شده و نیاز شما را از هر نوعی که باشد، مرتفع سازد.

اگر فضای اتاق شما کوچک است بهتر است مبل ال را در کنار دیوارها استفاده کنید تا از وسط اتاق هم بتوانید بهره ببرید اما اگر فضای سالن شما بزرگ است، بهتر است مبل ال را در وسط اتاق بگذارید که فاصله زیاد بین مبل ها، منظره ی بدی را ایجاد نکند. همچنین استفاده از صندلی های تک نفره در کنار سرویس مبلمان ال می تواند پیشنهاد خوب و زیبایی باشد.

 

چیدمان مبل راحتی 9 نفره

مدل چیدمان مبل راحتی

چطور می توانیم بهترین چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک را داشته باشیم؟

اکثر خانه های امروزی تبدیل شده اند به فضاهای آپارتمانی با مساحت محدود و کم. در نتیجه سالن های پذیرایی و نشیمن معمولا یکی شده اند و به همین خاطر بهتر است برای این نوع از فضاهای کوچک، از مبلمان راحتی استفاده شود. نوع چیدمان مبل راحتی تاثیر بسیار زیادی در استفاده از فضاهای این محوطه محدود را خواهد داشت.
نکاتی که باید در حین چیدمان در نظر داشته باشید این است که تعادل را در همه فضایی که در اختیار دارید باید حفظ کنید. یعنی تمام وسایل و مبلمان را در یک قسمت انبار نکنید و گوشه ای دیگر را کاملا خالی نگه دارید!

  • بهتر است برای چیدمان مبل راحتی خود در فضای کوچک آپارتمان‌تان، بزرگترین مبل را مثلا مبل ۳ نفره را معیار چیدمان قرار دهید یعنی با توجه به آن، بقیه مبل ها را بچینید. مبل ها را کاملا به دیوار نچسبانید و به اندازه کم هم که شده از دیوار فاصله داشته باشند و از قسمت هایی پشتی هم برای جا دادن بعضی وسایل مثل یک کشو، استفاده کنید.
  • می توانید مبل بزرگتر خود ( همان ۳ نفره) را درست روبروی تلویزیون قرار داده و دو مبل تک دیگر را با زاویه کنار آن قرار دهید. تلویزیون به دیوار چسبیده و مبل ۳ نفره شما وسط اتاق تقریبا قرار دارد.
  • می توانید برای چیدمان مبل راحتی، از تلویزیون هم به عنوان نقطه مرکزی خانه استفاده کنید و بقیه مبل ها را با مرکزیت تلویزیون و موقعیت شان نسبت به تلویزیون، بچینید. اگر هم در خانه شومینه دارید می توانید آن را مرکز قرار دهید. به طور کلی وقتی مبلمان راحتی خود را می چینید، و میز در مقابل آنها قرار می دهید، توجه داشته باشید که فضایی برای رفت و آمد در بین آنها وجود داشته باشد.
  • بهتر است به جای چندین مبل بزرگ در یک فضای کوچک، از یک مبل بزرگ برای تمرکز بیشتر نگاه استفاده کنید.

 

چیدمان مبل راحتی در منزل

چیدمان مبل راحتی در فضای کوچک

برای پذیرایی مربع چه نوع چیدمان مبلی پیشنهاد می شود؟

چیدمان مبل راحتی در پذیرایی مربع، زیاد کار پیچیده ای نیست. البته در مقایسه با سالن هایی که طول بیشتری در مقایسه با عرض دارند و به اصطلاح مستطیل شکل اند.
برای این نوع از سالن ها بهتر است از سه قطعه مبل استفاده کنید. مبل بزرگتر را در یک سمت اتاق و در کنارش از میز عسلی استفاده کنید. روبروی مبل بزرگتر هم می توانید دو یا سه تک مبل بگذارید و وسط این مجموعه هم از میزی باریک استفاده کنید.

برای سالن های مربع شکل می توانید از مدل های مینیمال، متعادل، فضای بزرگ و …استفاده کنید. به طور کلی در فضای مربع شکل می توانید هم به شکل کاملا باز و با فاصله، مبل ها را بچینید و هم به شکل گرد و بسته با استفاده از میزهای عسلی مابین مبل ها.
مبل ال در فضای مربع شکل، می تواند جلوه زیبایی به فضا ببخشد. تناسب خوبی بین مبل ال و شکل مربع اتاق بوجود خواهد آمد.

چیدمان مبل راحتی دو رنگ

چیدمان مبل راحتی 7 نفره

چیدمان مبل راحتی ۷ نفره:

مبل ها اغلب به شکل ۷ نفره تولید می شوند. مبل ۳ نفره، مبل ۲ نفره، و دو تا مبل تک. البته می توان به شکل کاناپه ۳ نفره و ۴ تا مبل تک هم سفارش خرید داد. طرح دوم دست شما را برای جا به جایی های مکرر و ایجاد تنوع مخصوصا اگر سالن خیلی بزرگی ندارید، بیشتر باز خواهد گذاشت.

می توانید دو کاناپه را روبروی یکدیگر قرار داده و دو مبل تک را هم درست روبروی یکدیگر و مابین آنها نیز از یک میز مربع یا مستطیل شکل استفاده کنید. این حالت در صورتی است که بخواهید فضای بسته ای را برای چیدمان مبل راحتی خود، درنظر داشته باشید. اما اگر به دلیل کمبود فضا می خواهید منظره بزرگتری را داشته باشید، می توانید با کمی زاویه بندی بین مبل ها آنها را به شکل کنار هم قرار دهید.

می توانید به شکل مربعی، دو کاناپه را در کنار یکدیگر به شکل دو ضلع از مربع ، و دو مبل تک را هم در کنار یکدیگر به عنوان ضلع سوم، و همه اینها با مرکزیت تلویزیون و یا شومینه چیده شوند.

اگر فضای سالن شما خیلی بزرگ نیست، لازم نیست حتما تمام اعضای یک سرویس را یک جا بچینید! می توانید یک مبل تک نفره را در کنجی دیگر استفاده کنید و از شلوغی بیش از حد هم جلوگیری کنید. همچنین فضای رفت و آمد و چرخش هم پیدا خواهید کرد.

چیدمان مبل راحتی و سلطنتی

چیدمان مبل راحتی 8 نفره

آیا چیدمان مبل راحتی ۸ نفره، به شکل زیبا، امکانپذیر است؟

به دلیل اینکه تعداد مبل های تولیدی در سرویس۸ نفره، زوج می باشد به راحتی می توان مبل ها را به شکل قرینه چید. اما توصیه اکثر کسانی که به دیزاین داخلی مشغولند بر این اساس است که از قرینه بودن اجزای خانه جلوگیری کنید.

اگر از چیدمان های شلوغ خوشتان نمی آید می توانید دو عدد از مبل ها را در قسمت های دیگر خانه استفاده کنید. سعی کنید از مبل های بزرگتر در کنار مبل های کوچکتر استفاده کنید و به این ترتیب چیدمان شما دارای تعادل خواهد شد و قرینگی هم بوجود نخواهد آمد.
استفاده از صندلی های تک کنار دوکاناپه ۳ نفره می تواند هماهنگی زیبایی را ایجاد کند.

چیدمان مبل راحتی در پذیرایی مربع

چیدمان مبل راحتی ده نفره

چیدمان مبل راحتی ۹ نفره و نکات مربوط به این نوع چیدمان:

معمولا برای چیدمان مبل راحتی به تعداد ۹ نفره می توانید از مدل های۷ نفره هم استفاده کنید. معمولا مبل مدل ال را می توانیم جزو مبل های ۹ نفره محسوب کنیم که البته نحوه چیدمان به کمک این نوع مبل راحتی خیلی جذاب می توان باشد. در عین حال میزان فضای بازی که با مبل ال می توانید داشته باشید، خیلی بیشتر از انواع مبلمان راحتی دیگر می تواند باشد.

مبلمان ۹ نفره را می توان به دو بخش تقسیم کنید. یعنی به دو نیم ست. و هر نیم ست را در یکی از بخشهای خانه به کار ببرید. مثلا یک کاناپه با دو مدل تک نفره در یک بخش و یک کاناپه با دو مدل تک نفره در قسمت دیگر. البته می توانید از پاف های تک با رنگ آمیزی متفاوت هم به جای مبل های تک استفاده کنید.

 

چیدن مبل راحتی

چیدمان مبل راحتی ده نفره چگونه زیباتر خواهد بود؟

برای چیدمان انواع مبل های ده نفره، حتما باید نقطه کانونی برای چینش را در اتاق انتخاب کنید. چیدمان مبل راحتی و سلطنتی ده نفره، زیاد با هم تفاوت چندانی ندارد. اما در هنگام خرید حتما توجه داشته باشید که مبلمان استیل یا سلطنتی به دلیل حجم و ابعاد بالاتر معمولا فضای بیشتری را اشغال می کنند و این مسئله را به تعداد بالای مبل در یک سرویس سلطنتی هم اضافه کنید. پس برای آپارتمان های کوچک اصلا این گزینه نمی تواند گزینه خوب و مناسبی باشد.

وقتی نقطه کانونی خود را در اتاق پیدا کردید؛ حتما به این نکته توجه داشته باشید که فاصله چیدمان مبل راحتی شما با تلویزیون مناسب و معقول باشد. مثلا اگر تلویزیون شما خیلی بزرگ است، فاصله مبل ها را با آن بیشتر در نظر بگیرید. ( فاصله تا تلویزیون باید ۳ برابر اندازه تلویزیون باشد)
به اندازه یک متر اطراف مبل ها را خالی بگذارید تا رفت و آمدتان دچار مشکل نشود. مبل های بزرگ را هیچوقت در کنار یکدیگر قرار ندهید.

یکی از روش های ایجاد تنوع در نحوه چیدمان مبل راحتی، تفاوت در رنگ مبل ها، سایز آنها و یا حتی روکش های متفاوت آنها می‌تواند باشد. چیدمان مبل راحتی دو رنگ، بسیار راحت تر از همان مبل اما با رنگ یکسان است. مخصوصا اگر فضای آپارتمان شما محدود است، می توانید با دست گذاشتن بر روی همین اصل، تنوع بیشتری را به منزل خود بیاورید.

برای چیدمان مبل راحتی در دو رنگ مختلف، می توانید از حالت دو به دو استفاده کنید. یعنی مبل های با رنگ متضاد روبروی یکدیگر و یا در کنار هم. استفاده از دو رنگ متضاد و یا هم خانواده برای درآوردن محیط خانه از خنثی بودن خیلی می تواند کمک کننده باشد.

البته در انتخاب رنگ مبل ها حتما نوع دکوراسیون خود را در نظر داشته باشید تا محیط خانه شما شبیه مدادرنگی هم نباشد!!
چیدمان مبلمان خانه هنر است. هنری که با در نظر گرفتن آیتم‌هایی همچون مساحت اتاق؛ نوع دکوراسیون، ابعاد مبلمان و… می تواند اجرای زیبایی داشته باشد.

به این مقاله چند ستاره می‌دین؟
[ ۰ رای - مجموع امتیاز: ۰ ]
نوشتهٔ پیشین
چیدمان مبل در خانه (برسی کامل)
نوشتهٔ بعدی
چیدمان مبل ال

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست