نحوه پاک کردن لکه مبل

اصول اولیه آشنایی با نحوه پاک کردن لکه مبل: چطور و از کجا باید شروع کرد؟

⏱️ خواندن این مطلب ۱۱ دقیقه زمان میبرد

یکی از وسایل مهم در چیدمان اتاق های پذیرایی و نشیمن مبل ها هستند . امروزه در اکثر قریب به اتفاق همه خانه ها یک دست مبل راحتی یا کلاسیک وجود دارد که بسته به سلیقه و دکوراسیون خانه ،از طرح ها و جنس های مختلفی ساخته شده اند.
یکی از دغدغه های مهم در هنگام خرید مبلمان برای خانه یا حتی محل کار، علاوه برتوجه به کیفیت و زیبایی مبل مورد نظر، نحوه نگهداری از آن می باشد. یکی از مصادیق نگهداری مبلمان هم چگونگی تمیز کردن آن مبل از وجود لکه و کثیفی و چرک می باشد.

نحوه پاک کردن لکه مبل، از هر نوع که باشد برای گروههایی حساسیت بیشتری دارد. مثلا برای خانواده ها و یا محل هایی که رفت و آمد زیادی دارند و یا خانواده هایی که کودک نوپا و یا خردسال دارند.

برای خیلی از خانواده ها و یا حتی خودمان هم پیش آمده است که فقط به دلیل اینکه با نحوه پاک کردن لکه مبل آشنایی نداشته ، مجبور شدیم از خیر خرید مبلی با رنگ روشن یا جنسی خاص بگذریم و سراغ مدل ها و رنگ هایی برویم که تیره تر بودند و ساده تر.
شرکت خانه شیک قصد دارد در این بخش شما عزیزان را با چگونگی از بین بردن لکه مبل ، از هر نوع لکه آشنا کرده و به راحتی شما را در تمیز نگه داشتن مبل هایتان یاری کند. با خانه شیک همراه باشید.

انواع جنس رویه مبل

از بین بردن لکه مبلبهتر است قبل از شروع بحث در مورد انواع و اقسام لکه ها ، با جنس رویه خود مبل ها کمی آشناتر شده و سپس نحوه از بین بردن لکه مبل ، را به ترتیب با هم مرور خواهیم کرد.
در تولید مبل ها با توجه به نوع طراحی و کارکردشان از پارچه های مختلفی برای روکش استفاده می شود.
انتخاب ما هم بسته به طراحی و دکوراسیون جایی که قرار است مبلمان را در آنجا قرار دهیم، بیشتر به نوع پارچه و رنگ آن بر می گردد.
خوب است بدانیم که بافت و تراکم پارچه های رومبلی، متفاوتند و براساس همین تراکم و انسجام پارچه های رومبلی و همچنین داشتن الیاف طبیعی یا مصنوعی ، آنها را به انواع زیر تقسیم بندی می کنیم:

۱) پارچه مخمل: این نوع رومبلی مقاومت خوبی دارد و هنگام لمس آن ، احساس لطافت و نرمی را درک می کنید. این نوع پارچه تمیز کردن آسانی هم به دنبال دارد.

۲) پارچه کتان: این نوع پارچه رومبلی بافتی شل تر دارد و مقاومتش در برابر نخ کش شدن هم کمتر است ولی پارچه ایی ظریف به حساب می آید.

۳) پارچه میکروفایبر: این پارچه ها بافته شده از ترکیب پلی استر و نایلون بوده و بافت محکمی هم دارند و نفوذ مواد به داخل آن سخت بوده و تمیز کردن آن ها راحت است.

۴) پارچه طرح چرم: پارچه ایی با عدم نفوذ پذیری بالا و راحتی در تمیز کردن مبل.. مبل های چرم معمولا مقاومت خوبی هم دارند البته نه دربرابر اشیا تیز و برنده.

۵) پارچه جیر: این نوع رومبلی ها را نباید با آب و به صورت خیس تمیز نمود. چون مقاومتی دربرابر نفوذ آب ندارد. البته ظرافت وسادگی در ظاهر آن را نباید فراموش کرد.
یکی از نکاتی که همواره در انتخاب نوع پارچه مبل مؤثر است ؛ علاوه بر اینکه چقدر این پارچه با ماشین لباسشویی قابل شستشو است، باید اینکه چقدر بدون ماشین هم قابلیت تمیز شدن دارد و یا نحوه پاک کردن لکه مبل چقدر آسان و راحت است ، را هم باید موردنظر خود قرار دهید.

انواع لکه ها:

پاک کردن انواع لکه مبل

به وجود آمدن لکه ها به دلایل مختلف، اکثر مواقع آه از نهاد همه ما برآورده است! فرقی هم نمی کند لکه روی لباس ما افتاده باشد یا روی وسایل خانه مثل رختخواب و سرویس خواب یا پارچه مبل و صندلی ناهار خوری! مسئله پاک کردن و از بین بردن لکه شاید تا مدتها ذهن ما را به خود مشغول کند و در خیلی از موارد هم از پاک کردنشان نا امید هم شویم. ما به شما در حل این مشکل ، و به از بین بردن لکه مبل کمک خواهیم کرد.

لکه ها میتوانند از جنس چربی و روغن ، خودکار ، سوختگی، خون، ابمیوه ، و از این دست باشد. یکی از اصول مهمی که در نحوه پاک کردن لکه مبل ، با وجود هر نوع لکه ایی مهم است، این است که در هنگام لکه بری از آب سرد استفاده کنید در صورتی که آب گرم به تثبیت لکه ها کمک می کنند!

نحوه پاک کردن لکه مبل از روی مبل پارچه ایی:

مبل های پارچه ایی کاربرد فراوانی مخصوصا در مبل های راحتی دارند. نحوه پاک کردن لکه مبل پارچه ایی یا با کمک جوش شیرین می باشد ( پاشیدن جوش شیرین روی مبل + مدت زمان طولانی انتظار : در انتها جارو کردن جوش شیرین ها) یا با کمک ۳، ۴ قطره صابون مایع محلول در ۴ لیوان آب وکشیدن بر روی لکه. و یا با کمک شوینده های ملایم دیگر مانند شامپو ها

از بین بردن لکه مبل با جوش شیرین :پاک کردن لکه مبل با جوش شیرین

یکی از بهترین و طبیعی ترین موادی که در از بین بردن لکه مبل در انواع رومبلی ها بسیار مؤثر عمل می کند، جوش شیرین است. مثلا در از بین بردن لکه مبل چرمی و یا چرم جیر، کافی است مقداری جوش شیرین را در محل مورد نظر گذاشته و بعد از مدتی، با مسواکی نرم آن را تمیز کنید.
معمولا نحوه پاک کردن لکه مبل با کمک جوش شیرین به تنهایی یا با کمک یک ماده ترکیبی دیگر همراه است. مثلا اگر جوش شیرین را با سرکه ترکیب کرده و روی لکه مورد نظر به مدت طولانی باقی بگذارید، و سپس با جارو برقی آنها را جمع کنید ، اثر آنها را خواهید دید.
یک نوع نحوه پاک کردن لکه مبل هم با ترکیب جوش شیرین با الکل سفید، و مقداری سرکه سفید و کمی آب گرم است که به صورت اسپری روی لکه پاشیده و بعد از مدتی هم با پارچه ایی خشک روی آنها بکشید.

جوش شیرین با ترکیباتی مثل صابون مایع، ضدعفونی کننده های صنعتی هم معجون های جادویی تولید کرده که در از بین بردن لکه مبل بسیار قوی عمل می کنند.

نحوه پاک کردن لکه مبل که با آب ایجاد شده است:پاک کردن لکه اب روی مبل

گاهی خود آب باعث ایجاد هاله ایی از نم و خیسی بر روی پارچه شده و به همان حالت هم خشک می شود. برای از بین بردن لکه آب، می توانید نمک و الکل را ترکیب و روی لکه آب بکشید و دوباره با آب معمولی روی لکه بکشید و خشک شان کنید. اگر بعد از خشک شدن همچنان لکه باقی بود این بار با مایع شوینده ایی ملایم این کار را تکرار کنید.

 

پاک کردن جوهر خودکار از روی مبلاز بین بردن لکه مبل که با خودکار ایجاد شده است:

نحوه پاک کردن لکه مبل که با جوهرخودکار بوجود آمده است کافی است از ترکیب آب و نمک، مایع ظرفشویی و گلیسیرین ، و یا الکل سفید استفاده کرد.

پاک کردن لکه رنگ از مبل

از بین بردن لکه رنگ:

لکه ایجاد شده روی مبل اگر بخاطر رنگ می باشد هرچه سریعتر اقدام به پاک کردنش کنید قبل از اینکه خشک و ماندگار شود . با کمک محلول مایع ظرفشویی و آب سرد، یا با کمک محلول شامپو فرش و آب، و یا با استفاده از کمی استون( البته قبل از استفاده مقداری از استون را روی قسمت کوچکی از رومبلی که دیده نمی شود امتحان کنید شاید باعث رنگ پریدگی پارچه شود) گاهی با کمک الکل هم میتوان به از بین بردن لکه مبل از رنگ کمک کرد.

نحوه پاک کردن لکه مبل های با رنگ روشن:

پاک کردن لکه از مبل روشن

مبلمان با رنگ سفید و یا رنگ های روشن تر دیگر، را باید قبل از هدر رفتن زمان به از بین بردن لکه شان، اقدام کرد. قبل از بین بردن لکه مبل روی مبل را جاروبرقی بزنید، با کمک جوش شیرین و یا سرکه و یا آب و صابون و شوینده های دیگر میتوانید تا حدود زیادی لکه را از روی مبل پاک کنید.

از بین بردن لکه مبل از روی مبل مخمل:

پاک کردن لکه از روی مبل مخمل

نحوه پاک کردن لکه مبل مخمل به دقت بیشتری احتیاج دارد مخصوصا اگر جنس مخمل از جنس ابریشم و یا ریون باشد. ابتدا با کمک برس لباس روی مبل را تمیز کرده، با استفاده از جوش شیرین و نصف فنجان آبلیمو و یا ترکیب آب ولرم و صابون، و یا استفاده از شامپو مبل می توانید لکه را از بین ببرید.

نحوه پاک کردن لکه مبل ناشی از سوختگی:

اگر سوختگی به حدی نباشد که باعث از بین رفتن الیاف پارچه و سوراخ شدن، شده باشد می توان با آب وگلیسیرین، آب و مواد شوینده مایع، آب و جوش شیرین، آب و پراکسید هیدروژن( درصورت تست ) تا حدودی لکه سوختگی را از بین برد.

رفع لکه وایتکس:

نحوه پاک کردن لکه مبل اگر با وایتکس بوجود آمده باشد، اینگونه است که محل مورد نظر سریع باید در تماس با آب سرد قرار بگیرد که از ادامه فاجعه جلوگیری شود! معمولا برگرداندن رنگ مخصوصا تیره مشکل است اما میتوان با محلول الکل ایزوپروپیل کمی از رنگ بری و لکه وایتکس را کمرنگ کرد.

از بین بردن لکه چربی و روغن از روی مبل :

نحوه پاک کردن لکه مبل که با روغن و چربی بوجود آمده اند زیاد سخت نیست. با کمک پودر بچه، محلول آب و مایع ظرفشویی ، پودر ذرت، الکل سفید ، صابون چوب( قبل از استفاده بر روی پارچه مبل تست شود) میتوانید از شر این لکه ها خلاص شوید.

از بین بردن لکه خون از روی مبل:

با کمک پراکسید هیدروژن و محلول جوش شیرین و سرکه می توانید لکه خون را از روی مبل پاک کنید.

نحوه پاک کردن لکه مبل ناشی از آبمیوه:

با کمک محلول آب و الکل سفید هر کدام به میزان مساوی یا با کمک چند قطره مایع ظرفشویی و یا اغشته کردن حوله ایی با آب اکسیژنه و کشیدن بر محل لکه، لکه های آبمیوه را میتوان فراری داد.

سخن پایانی:

در این مقاله سعی بر این شد که شما را راهنمایی کنیم که لکه مبل را در خانه خود پاک کنید. شیوه های گفته شده در اکثر مواقع جواب داده است اگر احیانا مبل شما نیاز به تعویض پارچه داشت میتوانید با ثبت درخواست به کارشناسان ما مبل خود را تعمیر کنید.

به این مقاله چند ستاره می‌دین؟
[ ۳ رای - مجموع امتیاز: ۳.۷ ]
نوشتهٔ بعدی
فوم سرد یا گرم برای مبل؟ رازی که در انتخاب فوم مبل به شما نمی گویند!

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست